tajemniczy ogród opis ogrodu

2010-09-24 18:32
Dodane przez

Treść pytania

tajemniczy ogród opis ogrodu

Udostępnij

Odpowiedz na pytanie

możecie w punktach opis ogrodu Plis!!!!!!!!!!! :)

2013-05-22 16:57 Ogród PLUS MINUS Ocena: -1

ona jest nudna niechciało mi się jej czytaćnuda i tyle.Niewiem ktoto może czytać blabla

2013-05-22 16:54 zzz PLUS MINUS Ocena: -3

Tajemniczy ogród był otoczony wysokim murem. Od środka ogrodzenie było pokryte bezlistnymi różami, które rosły tak gęsto, że nie było można ich rozplątać. Od zewnątrz mur był pokryty bluszczem. Ogród wyglądał na martwy, jednak w ziemi rosły małe kwiaty. Obiekt ten był pokryty wieloma różami, które rozrosły się tak, że wyglądały jak drzewa. W ogrodzie rosło mnóstwo dzrzew, po których pięły się róże, Roślinki te chwytały się wyższych gałęzi tworząc łuki. Na żadnym z tych roślin nie było teraz listków i kwiatków. Wszysto wyglądało jagby umarłe, ale było w nich jeszcze życie .

2013-04-08 17:17 http://www.ciekawi.pl/image/avatar.png PLUS MINUS Ocena: -1

ta legtura jest glupia i do bani

2012-05-21 20:10 wszyscy to frajerzy PLUS MINUS Ocena: -3

blablablabla

2012-05-21 19:57 adamowski PLUS MINUS Ocena: -4

Pytania i odpowiedzi o Colinie?!PROSZĘĘĘ

2012-03-07 18:13 PLUS MINUS Ocena: -4

Pytania i odpowiedzi o Colinie?!PROSZĘĘĘ

2012-03-07 18:09 PLUS MINUS Ocena: -4

Pytania i odpowiedzi o Colinie?!PROSZĘĘĘ

2012-03-07 18:08 PLUS MINUS Ocena: -3

KTO GRA W GTA SAN ANDREAS JEST COOL I PRO
XD

2012-02-26 17:06 PLUS MINUS Ocena: -1

ble ble

2012-02-26 17:01 PLUS MINUS Ocena: -5

opis tajemniczego ogrodu proszęęęęęęęęęęęęęęęęęę!!!!!!!!!

2012-02-24 15:52 PLUS MINUS Ocena: 1

jak wyglądał dom Mary Lenox

2012-02-02 17:43 PLUS MINUS Ocena: -1

Napisz opis krajobrazu tajemniczego ogrodu

2011-12-14 14:45 PLUS MINUS Ocena: 7

jak wyglądał ogród?

2011-05-29 15:50 PLUS MINUS Ocena: 7

gdzie znajdował siE tajemniczy ogród

2011-05-11 19:47 PLUS MINUS Ocena: -2

qweqw kdsfgfytroytrekjiwrep]kmoqwtrekmop[o

2011-05-05 20:25 PLUS MINUS Ocena: 0

qweqw kdsfgfytroytrekjiwrep]kmoqwtrekmop[o

2011-05-05 20:25 PLUS MINUS Ocena: 0

Główną bohaterką powieści jest Mary Lennox, która przyszła na świat w Indiach. Jej ojciec był wysokim urzędnikiem administracji kolonialnej, matka zajmowała się głównie życiem towarzyskim: balami i spotkaniami. Wychowywanie córeczki pozostawiali hinduskiej niańce Ayah. Pozbawiona rodzicielskiej opieki Mary terroryzowała służbę, była dzieckiem chorowitym, niegrzecznym i niemiłym. Gdy miała dziesięć lat, jej rodzice zginęli podczas epidemii cholery. Opiekę nad nią przejął wuj Archibald Craven. Dziewczynka pojechała do Anglii, do położonej na wrzosowiskach posiadłości wuja. Jednak i tu wydaje się być pozostawiona sama sobie – wuj w domu nie mieszka, a gospodyni od razu oznajmia, że nie ma obowiązku zajmowania się nią, poza zaspokajaniem podstawowych potrzeb.

Niepotrafiąca nawiązać właściwych kontaktów z otoczeniem Mary początkowo w dalszym ciągu jest niemiła w stosunku do służby wuja, lekceważąc ich i usiłując wymóc takie traktowanie siebie, do jakiego przywykła w Indiach. Jej stosunek zaczyna się zmieniać pod wpływem prostodusznej, sympatycznej i szczerze Mary współczującej młodej służącej Marty, która, sama mając liczne rodzeństwo, potrafi zrozumieć potrzeby dziecka. Dużą rolę odgrywa też budzenie się zainteresowania przyrodą i ruch na świeżym powietrzu w wielkim ogrodzie otaczającym pałac Cravena. Mary spotyka tam ogrodnika Bena Weatherstaffa, ponurego milczka, w którym czuje pokrewną duszę.

Pałacowe tereny kryją tajemnicę – otoczony wysokim murem, zamknięty ogród. Mary przypadkowo, obserwując gila[2], odnajduje do niego klucz. Ten skryty przed ludźmi zakątek zaczyna uważać za swoje królestwo. Ale tajemnicę kryje też wielki dom – dziewczynka słyszy w nocy czyjeś krzyki, a domownicy zbywają jej dociekania.

Mary poznaje Dicka Sowerby'ego, młodszego brata Marty – prostolinijnego, sympatycznego chłopca, opiekującego się porzuconymi i zranionymi dzikimi zwierzętami. Spokojny Dick, także zainteresowany przyrodą i mający dar oswajania zwierząt, staje się dla Mary wzorem do naśladowania. Prowadzi go do tajemniczego ogrodu i pokazuje, jak starała się pomóc budzącym się właśnie do życia roślinom.

Pewnej nocy Mary znów słyszy krzyki. Tym razem nie daje za wygraną i odszukuje miejsce, z którego dochodzą wrzaski. Odnajduje rozhisteryzowanego chłopca i daremnie starających się go uspokoić służących. Colin Craven, syn jej wuja, jest nieruszającym się z łóżka, wydelikaconym hipochondrykiem, przez całe otoczenie utwierdzanym w przekonaniu o swojej słabości i chorobie. Dzieci zaprzyjaźniają się, Mary często odwiedza Colina. Pewnego dnia odnajduje go w stanie histerii. Rozzłoszczona i ona daje popis swoich możliwości. Jej reakcja – burzliwa kłótnia z chłopcem – daje efekt lepszy niż delikatność dorosłych. Colin jest przekonany, że rośnie mu garb. Stanowcze zapewnienie Mary, że nic takiego nie widzi, uspokaja go.

Mary, pomna własnych doświadczeń, przekonuje Colina, by i on skorzystał z dobroczynnej mocy natury. Dzieci we trójkę odprawiają w tajemniczym ogrodzie wymyślone przez siebie rytuały, mające pomóc wyzdrowieć niepotrafiącemu chodzić Colinowi. Podczas jednego z takich seansów przyłapuje ich ogrodnik Ben, przedostający się przez mur po drabinie. Rozmowa z młodym paniczem powoduje, że i on przyłącza się do "spisku". Okazuje się też, że tajemniczy ogród był ulubionym miejscem matki Colina i został zamknięty przez rozpaczającego po jej śmierci męża, a Ben mimo decyzji swego chlebodawcy stara się dbać o porastające go różane krzewy.

Podróżujący po Europie pan Craven dostaje list od pani Soverby z prośbą o powrót do domu. Ulega mu i trafia akurat na moment, w którym jego chory, słaby syn, dziecko, do którego nie chciał się przywiązywać, by nie przeżyć jego przewidywanej utraty tak, jak śmierci żony, staje na nogi i idzie ku niemu. Siłom natury, jej mocy, udaje się uzdrowić bohaterów książki i przywrócić rodzinną więź.

2011-05-05 18:16 PLUS MINUS Ocena: 7

Miejscem, które chcę opisać to ogród, kiedy Mary ujrzała go pierwszy raz w lekturze „Tajemniczy Ogród”, F. H. Burnett. Jak sama nazwa tytułu książki mówi ogród był tajemniczy Był zamknięty przez 10 lat. Zaglądał do niego raz po raz przechodząc przez płot ogrodnik Ben. Ogród otaczał wysoki mur. Od wewnątrz pokryty był bezlistnymi różami, które rosły tak gęsto, że nie było można ich rozplątać. Od zewnątrz mur był pokryty bluszczem. Ogród wyglądał na martwy, jednak wyrastały z ziemi małe krzewy. W ogrodzie było wiele róż, które rozrosły się tak, że wyglądały jak drzewa. W ogrodzie rosło mnóstwo drzew, po których pięły się róże, które chwytały się wyższych gałęzi tworząc łuki. Nie było teraz na nich ani listków ani kwiatków. Wyglądały jak umarłe i tworzyły szarobrunatną mgiełkę wyglądającą jak zasłona, która sięgała do rudej trawy, po której pełzały skręty mgiełki.

2011-05-05 18:14 PLUS MINUS Ocena: 5

jakie rosliny wystepuja w tajemniczym ogrodzie

2011-05-03 18:57 PLUS MINUS Ocena: 0
Strona: 1 2 następna »